تبلیغات
دكتر محمد علی نجفی - بگذار وقتش برسد

دكتر محمد علی نجفی

رم یك شبه ساخته نشد......................

بگذار وقتش برسد

رم یک شبه ساخته نشد! تخت جمشید هم همین طور ! برای ساختن اهرام ثلاثه مصر ده ها سال وقت شد و بیش از صد سال طول کشید تا دیوار بزرگ چین سصرف اخته شد !                                                                   

رم را یک نفر نساخت ! تخت جمشید را هم همین طور ! و برای اهرام ثلاثه هزاران نفر به شکل های مختلف زحمت کشیدند و کار ساختن دیوار چین فقط بر عهده یک نفر نبود !                                                           

پس چرا باوجودی که همه می دانیم برای انجام کارهای بزرگ بایدهمه انسانها از قشر های مختلف دست به دست هم دهند و سالها وقت صرف کنند ، باز هم مشتریان عجول و کم صبر راه حلهای کپسولی و انفجاری این قدر زیاد شده است ؟ و به تبع آن تعداد فروشندگان شیوه های جرقه ای و راه حلهای بسته ای هم افزایش یافته است؟ خوب به اطراف خود دقت کنید !                                                                                                                   

اغلب بچه ها دیگر مفهومی و عمیق درس نمی خوانند . همه به دنبال فرمولهای حفظی و سریع و به قول معروف شاه کلید همه قفل های درسی هستند . برای دانش آموز اصلاً مهم نیست که این فرمول از کجا آمده و یا دامنه اعتبار آن تا کجاست . این که فقط فرمول کار کند برای او کفایت می کند .!                                                  

به شیوه کار بعضی از مهندسان نسل جدید دقت کنید ! نقشه های آماده و بی دردسر و فایل های از قبل آماده نرم افزاری همه آن چیزی است که آن ها ازدانش مهندسی دانشگاه به خاطر دارند .                                           

عده زیادی از نسل فعلی بسیار عجول و شتاب زده به دنبال اهداف خود هستند و میخواهند همه چیز رایک جا داشته باشند و با نام خود سند بزنند . همه دریایی هستند به عمق یک میلی متری ! به همه چیز اشراف دارند ولی عمق اطلاعاتشان بیشتر از یک بند انگشت نیست !چرا چون همه همت وپشتکار و صبوری یک جا نشستن و روی یک موضوع عمیق و جامه کار کردن را نداشته اند . آنها عجله داشته اند که زودتر به پایان کار برسند غافل از آن که هرچه سریعتر رشد کنی وقد بکشی ، اسکلت و استخوان بندی ات ضعیف ترمی شود . و این تاوان سنگینی است که نسل فعلی به خاطر شتاب و زود به مقصد رسیدن می پردازد.                                                       

کاینات بسیار صبور و شکیبا جلوه می کند و فقط آنها که سال ها عمر کرده اند ،می فهمند که کاینات و جهان هستی اصلاً عجله ندارند و نسبت به شتاب انسانها کاملاً بی اعتناست و صبورانه طبق قوانین مشخص خود عمل می کند . کاینات برای هر اتفاقی زمانی مشخص و ثابت تعیین کرده است که هر چند این زمان قابل تغییر و کنترل است اما پیش شرطش آن است که بستر و شرایط ، برای سرعت گرفتن و شتاب بخشیدن قبلاً مهیا شده باشد . درست مثل آن که برای رانندگی سریع در یک جاده فقط داشتن اتومبیل سریع کافی نیست بلکه باید جاده و راننده های دیگر هم آمادگی پذیرش یک اتومبیل سریع را داشته باشند و فقط یک مادر سالم و سر حال می تواند نوزادی سالم را به دنیا بیاورد .                                                                                                                                     

باید یاد بگیرید که به صبر طبیعت احترام بگذاریم و ساعت درونی خود را با ساعت کاینات تنظیم کنیم . اگر مهارتی بلد نیستیم ، بپذیریم که باید در محضر استاد سال ها شاگردی کنیم و با دقت ، هر چه را می گوید به گوش دل بسپاریم . تنها از این مسیر است که می توانیم امیدوارباشیم روزی استادانه کار کنیم .ادامه مطلب

طبقه بندی: مطالب خواندنی،  مشاوره، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 5 مرداد 1388 توسط Mohammad Ali Najafi
درباره وبلاگ