تبلیغات
دكتر محمد علی نجفی - تعیین تكلیف حذف كنكور تا دو هفته آینده

دكتر محمد علی نجفی

در حالی كه تنها دو سال به زمان اجرای قانون حذف كنكور باقیمانده است، وزیر علوم به دلیل اجرایی نشدن ساختارهای لازم برای حذف كنكور درخواست تعویق زمان اجرای این قانون را به مجلس ارائه داده و نمایندگان مجلس قراراست طی جلسه ای آن را مورد بررسی قرار دهند.

تعیین تكلیف حذف كنكور تا دو هفته آینده

در حالی كه تنها دو سال به زمان اجرای قانون حذف كنكور باقیمانده است، وزیر علوم به دلیل اجرایی نشدن ساختارهای لازم برای حذف كنكور درخواست تعویق زمان اجرای این قانون را به مجلس ارائه داده و نمایندگان مجلس قراراست طی جلسه ای آن را مورد بررسی قرار دهند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در روزهایی كه هنوز وزیر آموزش و پرورش دولت دهم تازه كار خود را آغاز كرده و وزیر علوم نیز درخواست تعویق 2 تا 3 ساله زمان اجرای قانون حذف كنكور را ارائه كرده است، تصمیم دارد این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

فرهاد بشیری - عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر از بررسی به تأخیر انداختن اجرای قانون حذف كنكور تا سه سال آینده در مجلس شورای اسلامی خبر داد و افزود: در جلسه ای كه با حضور مسئولین آموزش عالی و آموزش و پرورش در كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برگزار شد، بحث تأخیر در قانون حذف كنكور مطرح شد.

وی تأكید كرد: برای اجرای قانون باید فرصت ها و شرایط را فراهم كرد و كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز صلاح جامعه را در نظر می گیرد. با توجه به اینكه به نظر می رسد همه بسترها برای اجرای قانون فراهم نشده است، كمیسیون موضوع را مورد بررسی بیشتری قرار می دهد.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات درباره مهلتی كه باید برای اجرای قانون حذف كنكور به وزارتخانه های علوم و آموزش و پروش داد، گفت: مهلت پیشنهادی وزیر علوم 2 تا 3 سال تأخیر است كه كمیسیون برای پذیرفتن یا عدم پذیرش آن با توجه به بضاعت و مشكلات وزارتخانه ها به جمع بندی می رسد و تصمیم گیری می كند.

در این میان امیر طاهرخانی - عضو دیگر كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینكه تأخیر در اجرای مصوبه مجلس برای حذف كنكور غیرقانونی است به مهر گفت: نمایندگان مجلس باید برای این منظور توجیه شوند.

وی افزود: قانونی كه تصویب می شود باید اجرا شود مگر اینكه شرایط اجرا وجود داشته نباشد و دلایل كافی برای به تعویق افتادن مصوبه ارائه شود كه این نیز باید از طریق نمایندگان صورت گیرد و نمایندگان تاكنون چنین درخواستی را مطرح نكرده اند لذا وزرات علوم موظف است كه مقدمات اجرایی شدن قانون را فراهم كند.

طاهرخانی درباره درخواست وزارت علوم برای به تعویق انداختن اجرای قانون حذف كنكور اظهار داشت: چنین بحثی مطرح شده و درخواستی نیز از طرف وزارت علوم برای به تعویق افتادن اجرای قانون به كمیسیون ارائه شده است.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تأكید كرد: وزارت علوم و آموزش و پرورش باید پیش از این مقدمات را برای اجرای قانون حذف كنكور آغاز می كردند و اكنون نیز باید به این سمت حركت كنند اما اگر مسئولین به خواب بروند و پشت گوش بیاندازد هرگز اجرایی نمی شود. قانون باید اجرا شود و توجیهی برای عمل نكردن به آن نباید وجود داشته باشد.

به گزارش مهر، قانون حذف كنكور در سال 1386 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بر اساس آن، كنكور باید تا سال 1390 حذف و رقابت داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی صورت گیرد اما به دلیل عدم برگزاری امتحانات هماهنگ در آموزش و پرورش حذف كنكور در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

عبدالرسول پورعباس - رئیس سازمان سنجش نیز پیش از این در گفتگو با مهر درباره سرانجام قانون حذف كنكور پیش بینی كرده بود روند حذف كنكور به سالهای 92 و 93 موكول شود.

پورعباس از تأثیرگذاری نمرات دروس پیش دانشگاهی در كنكور سال 1390 خبر داد و گفت: در كنكور 89 تنها نمرات سال سوم دبیرستان به میزان 15 درصد اعمال می شود اما با توجه به اینكه آموزش و پرورش از سال جاری موظف شده است كه امتحانات دروس پیش دانشگاهی را به صورت سراسری برگزار كند، نمرات پیش دانشگاهی در كنكور 90 تأثیر گذار خواهند بود.

وی افزود: طبق مصوبه اخیر در كنكور 89 مانند كنكور سال گذشته تنها نمرات سال سوم دبیرستان به میزان 15 درصد تاثیرگذار است كه با این روند حذف كنكور به سال 90 نمی رسد.

كامران دانشجو - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به مشكلات اجرای قانون حذف كنكور تاكید كرده است: این قانون در سال 90 قابلیت اجرای كامل را ندارد و در جلسه اخیر كمیته كنكور قرار شد اطلاع رسانی كامل توسط سازمان سنجش در این زمینه صورت گیرد.

این در حالی است كه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر خواستار بررسی دقیق تر این موضوع با حضور وزرای مربوطه شده اند.

نورالله حیدری - عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شده است: پیشنهادی كه مجلس مطرح می ‌كند این است كه مجموعه آموزش عالی و آموزش و پرورش قانون حذف كنكور را اجرا كنند و چنانچه در مسیر اجرا دچار مشكلاتی شدند می ‌توانند پیشنهادات اصلاحی به مجلس بیاورند و مجلس هم قطعاً كمك می ‌كند.

نماینده اردل و فارسان ادامه داد: موضع قاطع مجلس این است كه دولتمردان باید به هر شكل ممكن این كار را انجام دهند.

وی اضافه كرد: مقرر شده است یك نشست سه ‌جانبه میان آموزش عالی، آموزش و پرورش و مجلس به تولیت كمیسیون آموزش و تحقیقات تشكیل شود تا راهی را برای برون رفت از شرایط موجود پیدا كنیم.

كریمی فیروزجانی دیگر عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز با تاكید بر اهمیت كنكور و مسائلی كه برای دانش ‌آموزان و خانواده ‌های آنها ایجاد می شود، معتقد است حذف كنكور مزایایی دارد كه باید تلاش كنیم به آن نقطه برسیم.

وی گفت: كمیسیون آموزش و تحقیقات برای بررسی عدم اجرای حذف كنكور كمیته ای را با حضور وزرای علوم، آموزش و پرورش،‌ بهداشت و روسای سازمان سنجش و دانشگاه آزاد اسلامی تشكیل داده تا هر چه زودتر ابهامات موجود در اجرای این قانون را بررسی و رفع كند. 

منبع: خبرگزاری مهرادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار كنكور، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 آبان 1388 توسط Mohammad Ali Najafi
درباره وبلاگ