تبلیغات
دكتر محمد علی نجفی - ازحذفیات‌كتب درسی سؤالی در كنكورطرح نشده

دكتر محمد علی نجفی

معاون سازمان سنجش آموزش كشور طی گفت و گویی به تشریح آخرین نكات مورد توجه كنكوری‌ها در یك هفته باقیمانده تا زمان برگزاری كنكور پرداخت.

ازحذفیات‌كتب درسی سؤالی در كنكورطرح نشده

معاون سازمان سنجش آموزش كشور طی گفت و گویی به تشریح آخرین نكات مورد توجه كنكوری‌ها در یك هفته باقیمانده تا زمان برگزاری كنكور پرداخت.

به گزارش ایسنا دكتر حسین توكلی،‌با اشاره به آغاز برگزاری كنكور از اواخر این هفته، اظهار كرد: توزیع كارت ورود به جلسه داوطلبان آغاز شده و داوطلبان باید با ارایه كارت ملی، شناسنامه عكس دار یا كارت شناسایی معتبر عكسدار نسبت به دریافت كارت ورود به جلسه خود اقدام كنند.

به گفته وی، داوطلبانی كه در چند گروه آزمایشی مختلف متقاضی شده‌اند، باید علاوه بر دریافت كارت اصلی خود، نسبت به دریافت كارت سایر گروه‌های آزمایشی متقاضی شده نیز از همان باجه اولیه اقدام كنند.

وی با بیان اینكه به همراه كارت ورود به جلسه، دفترچه راهنما و یك برگ راهنمای حوزه نیز به داوطلبان داده می شود، ‌گفت: به كلیه داوطلبان توصیه می‌شود تا مندرجات دفترچه راهنما را مطالعه كرده و از چگونگی برگزاری آزمون،‌ مراحل اجرایی، پاسخنامه، نحوه علامتگذاری پاسخها، تعداد سوالات، زمان پاسخگویی، مدارك لازم در جلسه آزمون و سایر نكات در خصوص رشته‌های دارای شرایط خاص آگاه شوند.

داوطلبان تنها می‌توانند دو رشته دارای شرایط خاص را اعلام كنند

وی با بیان اینكه داوطلبان می‌توانند تنها در دو رشته دارای شرایط خاص علاقمندی خود را اعلام كنند، تصریح كرد: متقاضیان واجد شرایط باید علاقمندی خود را به رشته‌های دارای شرایط خاص در جلسه آزمون و در محل تعیین شده در پاسخنامه اعلام كنند، چرا كه اسامی چند برابر ظرفیت پذیرش این رشته‌ها از میان كسانی اعلام خواهد شد كه در این استا علاقمندی خود را اعلام كرده باشند.

دكتر توكلی با بیان اینكه داوطلبان باید با مطالعه برگه راهنمای حوزه‌های امتحانی، ‌حوزه مربوط به خود را شناسایی كنند، ‌گفت: داوطلبان باید برای حفظ آرامش خود در جلسه آزمون، ‌یك روز قبل از برگزاری كنكور مكان حوزه مربوط به خود را شناسایی كنند تا در روز آزمون با مشكلی مواجه نشوند.

به گفته وی، آدرس حوزه داوطلبان تهرانی در زیر كارت ورود به جلسه آزمون درج شده است و این دسته از داوطلبان نیازی به دریافت برگه راهنمای حوزه ندارند.

از حذفیات اعلامی آموزش و پرورش سوالی طرح نشده است

دكتر توكلی با بیان اینكه كنكور 87 در یك مرحله برگزار می‌شود، تصریح كرد: داوطلبان باید در یك جلسه به سوالات عمومی و اختصاصی كنكور كه همگی به صورت تستی چهار گزینه‌ای است، پاسخ دهند.

وی با بیان اینكه سوالات كنكور از كتب دبیرستان نظام جدید سالی واحدی طراحی شده است، اظهار كرد: سوالات از منابع اعلام شده از سوی وزارت آموزش و پرورش طراحی شده و در همین راستا از هر درس، بخش و مبحثی كه وزارت آموزش و پرورش در غالب حذفیات اعلام كرده، سوالی طراحی نشده است.

به گفته وی، بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمونهای گروه‌های آزمایشی 5 گانه در روزهای پنجشنبه،‌ جمعه و شنبه 6 و 7 و 8 تیرماه به طور همزمان در 386 شهرستان و بخش كشور برگزار می‌شود.

معاون سازمان سنجش ادامه داد: درب‌های ورود به جلسه آزمون، صبحها راس ساعت 7 و بعد از ظهرها راس ساعت 30/14 بسته خواهد شد و داوطلبان باید یك ساعت قبل از بسته شدن دربها در حوزه‌های مربوطه حاضر شوند.

وسایل مجاز و غیرمجاز در جلسه آزمون

وی با اشاره به وسایلی كه داوطلبان مجازند در روز آزمون به همراه خود داشته باشند، گفت: داوطلبان باید علاوه بر كارت ورود به جلسه، شناسنامه، چند مداد نرم پررنگ، مداد پاك كن، تراش و سنجاق به همراه خود داشته باشند و از آوردن وسایل اضافی مانند كیف، كتاب، جزوه، ‌ماشین حساب،‌ موبایل، پیجر و غیره خودداری كنند، ‌چراكه این امر تخلف محسوب شده و بر اساس قانون تخلفات آزمونهای سراسری با افراد متخلف برخورد خواهد شد.

وی افزود: از آنجا كه در حوزه‌های برگزاری كنكور محلی برای نگهداری وسایل اضافی داوطلبان پیش‌بینی نشده است، لذا مسئولیت این مساله بر عهده حوزه‌های آزمون نیست.

وی با اشاره به چگونگی پاسخنامه آزمون داوطلبان گروه‌های آزمایشی مختلف، تصریح كرد: در جلسه كنكور به هر یك از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی در ازای سوالات عمومی و اختصاصی 2 پاسخنامه و به داوطلبان گروه‌های آزمایشی هنر و زبانهای خارجی تنها یك پاسخنامه ارایه می‌شود.

دكتر توكلی تاكید كرد: داوطلبان نباید در مستطیل بالای پاسخنامه كه نام، نام خانوادگی، شماره داوطلبی داوطلب و غیره درج شده، چیزی بنویسد، به عبارت دیگر داوطلب نباید به غیر از محلهای پیش بینی شده در پاسخنامه، در محل دیگری علامت یا چیزی بنویسد، در غیر این صورت متخلف محسوب شده و با وی برخورد خواهد شد.

داوطلب مغایرت احتمالی شماره داوطلبی پاسخنامه با شماره صندلی را با مسوول حوزه مطرح كند

وی به داوطلبان توصیه كرد كه شماره داوطلبی درج شده در پاسخنامه خود را با شماره صندلی و شماره كارت ورود به جلسه خود تطبیق دهند و در صورت مشاهده هرگونه مغایرتی مساله را بدون درنگ با مسئولین حوزه مطرح كرده و این مساله را پیگیری كنند.

ترتیب اقدامات داوطلبان در جلسه آزمون

دكتر توكلی با اشاره به ترتیب اقدامات داوطلبان در جلسه آزمون، اظهار كرد: داوطلب باید ابتدا نسبت به تكمیل مندرجات زیر پاسخنامه با مداد سیاه نرم پررنگ اقدام كند، پس از آن علاقمندی خود را به رشته‌های دارای شرایط خاص اعلام كرده و همچنین نسبت به تكمیل فرم نظر خواهی اقدام كند.

وی با بیان اینكه كلیه سوالات عمومی كنكور برای گروه‌های آزمایشی مختلف در یك دفترچه درج شده است، تصریح كرد: داوطلبان باید پاسخ سوالات عمومی را از شماره یك تا 100 در پاسخنامه مربوطه درج كنند.

به گفته وی برای پاسخ دهی سوالات اختصاصی به داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی پاسخنامه‌ای جداگانه ارایه خواهد شد كه باید پاسخ سوالات اختصاصی خود را در پاسخنامه دوم درج كنند.

وی خطاب به داوطلبان توصیه كرد كه با مطالعه دفترچه راهنما از نحوه صحیح پر كردن پاسخنامه آگاه شده و محل پاسخ خود را تنها با مداد سیاه نرم پررنگ و به صورت یكنواخت پر كنند تا در هنگام تصحیح با ماشین مربوطه مشكلی ایجاد نشود.

به سوالات بدون جواب نمره منفی و یا مثبت تعلق نمی‌گیرد

دكتر توكلی ادامه داد: در ازای هر پاسخ صحیح 3 نمره مثبت و در ازای هر پاسخ غلط یك نمره منفی برای داوطلب منظور خواهدشد، در همین راستا اگر داوطلبی پاسخ سوالی را نمی‌داند، از پاسخ‌دهی به آن خودداری كند، ‌چراكه در ازای سوالات بدون جواب نمره منفی و یا مثبت تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: همچنین اگر داوطلبی برای یك سوال دو پاسخ در پاسخنامه ارایه كند، جواب سوال مربوطه غلط محسوب شده و در ازای آن نمره منفی به داوطلب تعلق می‌گیرد.

وی تاكید كرد كه نحوه سوالات و پاسخگویی به آنها همانند سالهای گذشته می‌باشد و داوطلبان در این رابطه نباید نگرانی خاصی داشته باشند.

دكتر توكلی در خاتمه گفت: توكل به خدا، افزایش اعتماد به نفس، ماندن در منزل، حضور شخص برای دریافت كارت با هدف آشنایی بیشتر با حال و هوای آزمون، گوش كردن به كلیه توصیه‌های مربوط به آزمون برخی از نكاتی است كه داوطلبان باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند، در ضمن خانواده‌های داوطلبان نیز باید در این روزها در جهت كاهش استرس داوطلبان و حفظ محیطی امن و آرام برای داوطلبان گام بردارند.

منبع: سایت تابناكادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار كنكور، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 4 تیر 1387 توسط Mohammad Ali Najafi
درباره وبلاگ