تبلیغات
دكتر محمد علی نجفی - موارد مجاز وغیرمجاز ثبت‌نام كنكور اعلام شد

دكتر محمد علی نجفی


معاون سازمان سنجش با تشریح ضوابط اختصاصی ثبت‌نام:
امكان ثبت‌نام دانشجویان انصرافی و اخراجی در كنكور

موارد مجاز وغیرمجاز ثبت‌نام كنكور اعلام شد
معاون سازمان سنجش آموزش كشوربا تشریح جزییات و شرایط اختصاصی داوطلبان برای ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 89، گفت: در این آزمون سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های نظام جدید آموزش متوسطه كه در امتحانات كشوری و استاندارد شركت كرده‌اند، تا 15 درصد در گزینش نهایی اعمال می‌شود.


دكتر حسین توكلی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به شرایط اختصاصی برای ثبت‌نام در كنكور، اظهار كرد: داشتن‌ دیپلم دوره‌ چهار ساله‌ متوسطه‌ نظام قدیم آموزش متوسط، گواهینامه‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی و یا داشتن‌ مدرك‌ كاردانی‌ یكی از این شرایط است.

وی با بیان اینكه دارندگان مدرك كاردانی دانشگاه‌ها و دارندگان‌ مدرك‌ كاردانی‌ پیوسته‌ آموزشكده‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ می‌توانند در این آزمون شركت كنند، تصریح كرد: آندسته‌ از داوطلبان‌ كه‌ حداكثر تا 31 شهریور89 در مقطع كاردانی فارغ‌التحصیل‌ می‌شوند، حق‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسری‌ را خواهند داشت‌.

وی افزود: البته فارغ‌التحصیلان‌ دوره‌ كاردانی‌ رشته‌های تحصیلی گروه‌ آموزشی‌ پزشكی‌ به‌ شرطی‌ می‌توانند در كنكور شركت كنند كه‌ خدمات‌ قانونی‌ مقرر را تا 31 شهریور و یا 30 بهمن 89‌ به پایان‌ برسانند، همچنین فارغ‌التحصیلان دوره‌ كاردانی‌ رشته‌های تحصیلی گروه‌های‌ آموزشی‌ غیر پزشكی‌ حداكثر تا 31 شهریور سال آینده به‌ شرطی‌ می‌توانند در آزمون سراسری شركت كنند كه‌ تعهدات‌ و خدمات‌ قانونی‌ را انجام‌ داده‌ باشند.


دانشجویان اخراجی و انصرافی‌ واجد شرایط می‌تواند در كنكور ثبت‌نام كنند

دكتر توكلی با تاكید بر اینكه دانشجویان انصرافی‌ واجد شرایط حق‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ را دارند،به ایسنا خاطر نشان كرد: دانشجویان‌ اخراج‌ آموزشی‌ بر اساس مقرارت آیین‌نامه‌ای‌ و همچنین‌ دانشجویان‌ دوره‌ كارشناسی‌ كه‌ مدرك‌ معادل‌ كاردانی‌ را اخذ كرده‌اند، مانند مقررات‌ مربوط به‌ دانشجویان‌ انصرافی‌ پس‌ از تسویه‌ حساب‌ كامل‌ با مؤسسه‌ ذیربط و در صورت‌ نداشتن‌ مشكل‌ نظام‌ وظیفه حق‌ ثبت‌نام‌ دارند البته فقط می‌توانند در رشته‌ای‌ غیر از رشته‌ قبلی‌ خود ثبت‌نام كنند.


منع ثبت‌نام داوطلبان روزانه كه از سال‌64-1363دو نوبت پذیرفته ‌شده‌اند

وی با بیان اینكه داوطلب نباید از سال‌ تحصیلی‌ 64-1363 به‌ بعد، دو نوبت‌ در آزمون‌های‌ ورودی‌ دوره‌های‌ روزانه‌ رشته‌های تحصیلی متمركز و یا نیمه‌متمركز پذیرفته‌ شده‌ باشد، خاطرنشان كرد: همچنین نباید پذیرفته‌ شده‌ دوره‌های‌ روزانه‌ كنكور1388 اعم‌ از رشته‌های‌ متمركز و یا نیمه‌ متمركز باشد.

وی با اشاره به شرایط ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان دوره‌های مختلف به استثنای دوره روزانه در كنكور89، گفت: دانشجویان دوره‌های شبانه، نیمه‌حضوری، مجازی و بین‌المللی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی كه از معافیت تحصیلی استفاده نمی‌كنند، می‌توانند بدون انصراف از تحصیل در این آزمون ثبت‌نام كنند.

معاون سازمان سنجش با بیان اینكه این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت‌نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی گیرند، تصریح كرد: این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبولی قبلی خود را ندارند.

وی تصریح كرد: دانشجویان دوره‌های فوق كه از معافیت تحصیلی استفاده می‌كنند، به منظور ثبت‌نام و شركت مجدد در آزمون باید پس از انصراف قطعی از تحصیل خود را به بخش‌های وظیفه عمومی معرفی و به خدمت اعزام شوند و پس از اتمام دوران خدمت نظام وظیفه حق ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسری را خواهند داشت.


ممنوعیت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان روزانه در همان مقطع و دوره قبلی

وی با تاكید بر اینكه پذیرش آن دسته از داوطلبانی كه قبلاً با استفاده از امكانات دولتی آموزش رایگان تحصیلات خود را در رشته‌ای تمام كرده باشند در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره روزانه امكان‌پذیر نیست،به ایسنا اظهار كرد: این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می‌توانند برای دوره شبانه در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه، می‌توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان شبانه، در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند.

دكتر توكلی در خاتمه خصوص چگونگی تاثیر سوابق تحصیلی در كنكور89، گفت: در این آزمون سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های نظام جدید آموزش متوسطه ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی سال‌های 1384 تا 1388 كه امتحانات آنان به صورت كتبی و سراسری برگزار شده است تا میزان 15 درصد در گزینش نهایی اعمال می‌شود.

گفتنی است ثبت‌نام كنكور89 از 16 آذر آغاز می‌شود و آزمون سراسری نیز از 10 تا 12 تیر89 برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار كنكور، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 آذر 1388 توسط Mohammad Ali Najafi
درباره وبلاگ